Od dziś zaczynam regularną (mam nadzieję) publikację postów z cyklu WARSZTAT JUBILERA, będę w nich tłumaczyć najważniejsze terminy związane ze złotnictwem i jubilerstwem. Czasem wspomnę także o technikach stosowanych przy pracy z metalami szlachetnymi. Mam nadzieję, że to ułatwi Ci zrozumienie moich innych postów, w których owych określeń używam, a mnie uwolni od opisywania ich za każdym razem 😀 Na pierwszy ogień idzie tajemniczy: FAJNAGIEL.

Myśląc nad tym, co opisać w pierwszym odcinku serii, nie mogłam wyrzucić z głowy owego fajnagla. Choć męczył mnie fakt, że może lepiej byłoby rozpocząć od charakterystyki stołu złotniczego albo różnicy miedzy pojęciami: złotnik – jubiler. Jednak wygrał ten drewniany element, bez którego bardzo trudno obejść się w pracowni. Czym w takim razie jest fajnagiel, który przez mojego lubego żartobliwie nazywany jest „funfangiel”?

fajnagiel, warsztat jubilera, pracownia złotnicza, narzędzia złotnicze
FAJNAGIEL – NIEZASTĄPIONY POMOCNIK ZŁOTNIKA, TO…

drewniany klin mocowany do stołu złotniczego w specjalnie wyciętym wgłębieniu. Właśnie on jest mi pomocny, gdy wycinam z blachy różne wzory, czy szlifuje gotowe elementy. Czasem kładę na nim miękką szmatkę i doczyszczam biżuterię po oksydowaniu (przyciemnianiu). Jak widać na zdjęciach, na moim stole złotniczym zaszła jakaś kombinacja. W zasadzie jest to narożne biurko (produkowane pod stare, wielkie monitory komputerowe), które wraz z pomocą mojej drugiej połówki dostosowaliśmy do celów jubilerskich. Wycięliśmy większe wgłębienie na klin oraz otwory do jego mocowania. Ze względu na fakt, że specjalistyczne stoły są wyższe od standardowych biurek dodaliśmy grubą deskę, by podwyższyć fajnagiel (duuużo lepiej się wtedy pracuje 🙂 Drewniany klin jest umieszczony w imadle, które może służyć nam także jako kowadło. Ja w tym miejscu najczęściej stawiam stojak do lutowania, widoczny w tle.

fajnagiel, warsztat jubilera, pracownia złotnicza, narzędzia złotnicze

Kliny, które znajdziemy w sprzedaży posiadają różne kształty, czasem również wycięcia ułatwiające pracę. Można je jednak wykonać także samemu lub zdać się na upływ czasu, im więcej będziemy na nim pracować, tym bardziej „dostosuje” się pod nasze najczęstsze działania 🙂 Mój fajnagiel jest już troszeczkę nadgryziony i podziurawiony, a nie jest to pierwszy klin, jakiego używam. Na samym początku działań jubilerskich trudno o stół, który można zaanektować tylko do celów złotniczych, dlatego polecam wykonać klin z deski + małe imadełko, które przykręcimy do brzegu blatu. Najlepiej najpierw zabezpiecz blat np. cienkimi listewkami, byś go sobie nie zniszczyła. Mój dziewiczy klin został wykonany z poręczy do schodów (foto powyżej).

TWOJE TAJEMNICZE POJĘCIA

Jeśli przyjdą Ci do głowy jakieś pojęcia / terminy z dziedziny jubilerskiej, których nie znasz, a nurtuje Cię ich znaczenie, to daj mi o tym znać. Chętnie opiszę je w tym cyklu… o ile zmieszczą się w ramach mojej wiedzy.

Pozdrawiam ciepło! 🙂
Marta