Kilka słów o
Sztuk Kilka
O MARCE
ak powstała pracownia Sztuk Kilka? Skąd wzięła się nazwa? Dlaczego zajęłam się tworzeniem biżuterii i czemu ona nie jest dla mnie tylko ozdobą? O tym wszystkim i jeszcze ciut więcej dowiesz się na tej stronie.
Droga twórcza i częste pytania:
Po zakończeniu studiów z Historii Sztuki wiedziałam, że muszę działać twórczo. Sucha wiedza, to za mało. Imałam się wielu dziedzin artystycznych:
- układałam wielkoformatowe szklane mozaiki;
- zgłębiłam technikę topienia szkła;
- nauczyłam się techniki witrażu Tiffany;
- aż wreszcie trafiłam na roczny kurs złotniczy.
Wtedy rozpoczęła się moja miłość do srebrnej biżuterii, choć bałam się jej okrutnie! Tuż po ukończeniu kursu w 2013 roku przeprowadziłam się, zdobyłam dotację z Urzędu Pracy i otworzyłam Sztuk Kilka! Od tego momentu musiały minąć niemal dwa lata (sic!), żebym zaczęła tworzyć w srebrze. Punktem zapalnym stała się książka „Biżuteria artystyczna – Kurs wytwarzania” pana Andrzeja Bandkowskiego i kilka dni spędzonych w jego warsztacie.
Dzięki tym doświadczeniom teraz dzielę się ze światem odrobiną sztuki, którą możesz mieć ze sobą na co dzień, a nie tylko na muzealnej ścianie. Choć i w muzeum znajdziesz moje prace, ale o tym będzie pod koniec 😉
Od dziecka buntowałam się, gdy słyszałam, że muszę skupić się na konkretnej dziedzinie, aby coś osiągnąć. Z tego sprzeciwu i upodobania do różnorodności zrodził się pomysł na pracownię. Wiele technik i sztuk połączonych w unikatowych okazach, czyli Sztuk Kilka 🙂
Wcześniej byłam już Chabrownią (bo lubię chabry, jakżeż oryginalnie ;)) i hARTownią rękodzieła (nie wiem, jak mogłam nie zauważyć zbieżności z hUrtownią). W końcu pewnego dnia wzięłam notatnik i wypisałam wszystkie pomysły. I przyszło olśnienie! Sztuka. Unikaty. Wiele technik. Kilka sztuk. Sztuk Kilka.
Świat. Ten naturalny z mnogością form roślin i zwierząt oraz ludzki przepełniony niezliczonymi interpretacjami, dziełami sztuki i opowieściami. Niekończącą inspiracją są także moje klientki, które nieraz podsuwają mi wspaniałe tematy. Od motywów literackich, przez fantastyczne stwory, po bardzo osobiste desenie.

SZTUK KILKA
Ludzkie oblicze biżuterii.
Biżuteria nie musi być jedynie ozdobą, może być pamiątką, niosącą w sobie pierwiastek osobistych i symbolicznych znaczeń. Jednocześnie uważam, że biżuteria do życia potrzebuje człowieka. Osoby, z którą zwiążą się jej losy i wraz z nią będzie nabierać lat i wiekowej patyny.
Wbrew panującej masowości i zmienności marzy mi się, żeby jak za dawnych lat biżuteria była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Na przekór trendom zmieniającym się z dnia na dzień. Uważam, że piękno nie kryje się w modzie lecz jest ponadczasowe. Dlatego tworzę przedmioty z duszą, które przetrwają lata i zestarzeją się razem z Tobą. Drobinki sztuki, które możesz nosić zawsze przy sobie.
Sztuk Kilka w podróży, czyli osiągnięcia w świecie biżuterii.
2022
Wystąpienie na
pierwszym Forum Sztuki Złotniczej w Poznaniu, które zorganizowała Galeria YES. Miałam przyjemność zabrać widzów w podróż po muzeach i opowiedzieć im o „Sposobach ekspozycji biżuterii w Polsce i Europie”.
2022
Sielskie życie – wywiad
W świecie srebra, sztuki i japońskich lalek. Taki tytuł nosi 12 stronicowy wywiad i fotoreportaż z mojej pracowni autorstwa Piotra Mastalerza. W artykule znalazło się małe co nieco o moich inspiracjach, fragment kolekcji japońskich lalek i oczywiście Misia. Nie mogło jej tam zabraknąć w końcu jest prawdziwą kocią celebrytką 🙂
2022
Weranda – wywiad
Nie szczerzę się tu bez powodu Oto w styczniowym numerze magazynu WERANDA w dziale Dobre polskie zawitał wywiad ze mną, wzbogacony zdjęciami moich prac. Bardzo mi z tego powodu ciepło na serduchu
Szczególnie, że Pani Joanna, autorka artykułu, trafiła na mnie przypadkiem i ogromnie spodobała się jej moja twórczość
2022
Homo Faber
Być tam, gdzie wrze twórcza moc! Gdzie idea przemienia się w namacalny przedmiot. Wśród ludzi, którzy doceniają pracę ludzkich rąk. Właśnie takie osoby zrzesza projekt Homo Faber Guide opracowany przez genewską Michelangelo Foundation for Creativity and Craftsmanship. Jego celem jest stworzenie mapy wyróżniających się europejskich artystów – rzemieślników. Ależ to była radość, gdy dostałam wiadomość z propozycją dołączenia. Moje prace docenili wykładowcy genewskiej School of Jewelry Arts.
2021
Mariaż – wystawa mojej biżuterii
Mariaż natury z kulturą pobrzmiewał na mojej pierwszej w życiu indywidualnej wystawie, która odbyła się w Muzeum Okręgowym w Koninie. Prócz biżuterii postanowiłam pokazać odrobinę warsztatu, a także projekty. Na blogu możesz zobaczyć fotorelację z finisażu i kilka ujęć ekspozycji: MARIAŻ.
2021
Wystawa AgatART
Z końcem 2021 roku wzięłam udział w konkursie i wystawie zorganizowanej przez Galerię YES z Poznania. Każdy z uczestników miał za zadanie oprawić agat otrzymany od organizatora. Z fioletowej bryły stworzyłam dwustronny wisior Kobiecy Ogród Zen. Z jednej strony przywodzący na myśl japoński ogród. Natomiast z drugiej kamień otoczyłam falującymi liniami srebra, a jego forma reprezentuje kobiece łono.
2021
Rzeczy piękne – wywiad
W szczycie wakacyjnego sezonu przyjechała do mnie ekipa projektu Rzeczy Piękne, który pełen jest artystycznego dobra, polskich twórców i miłości do sztuki rzemiosła. Inicjatorka, Joanna Zawierucha-Gomułka nagrała ze mną wywiad, a Bartosz Cygan wykonał przepiękne fotografie mojej pracowni. Tutaj odnajdziesz podcast w 2 częściach i fotorelację: RZECZY PIĘKNE
2021
Wystawa Głos Kobiet
Z początkiem 2021 roku Galeria YES z Poznania zorganizowała wystawę Głos Kobiet. Kilkadziesiąt artystek za pomocą biżuterii wypowiedziało tam swoje zdanie na ważne dla nich tematy. Wykonałam na nią trzy broszki – Kobieta kobiecie wilkiem jest poruszające problem samoakceptacji, które spotkały się z żywym i ciepłym przyjęciem. Otrzymałam także wyróżnienie od właścicielki galerii Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, a tryptyk trafił do jej kolekcji współczesnej biżuterii polskich twórców.
2021
Piękno zatrzymane w czasie
Największa na świecie wystawa polskiej biżuterii artystycznej z bursztynem. Ponad 100 polskich projektantów i 800 eksponatów w chińskim Muzeum Narodowym Oddział Prowincji Yunnan, a wśród nich trzy moje prace! Między innymi dwustronna broszka ze zdjęcia.
2020
Gabinet Osobliwości
Gdy pandemia stawiała swoje pierwsze kroki zebrałam kilkunastu artystów ze świata biżuterii i zmotywowałam ich do stworzenia nietypowych prac. Efektem tych działań jest 11 prac złotniczych zebranych w Kalendarzu na 2021 rok. Poznaj szczegóły projektu – GABINET OSOBLIWOŚCI.
2019 – 2022
Moim Zdaniem…
Wystawa biżuterii z komunikatem. Biżuteria może nieść w sobie przesłanie i motywować do myślenia. Właśnie taki cel przyświecał twórcom podróżującej wystawy Moim zdaniem, gdzie kilka razy wyraziłam swoją opinię, między innymi za pomocą naszyjnika i plakatu: Tacy sami, ale zupełnie inni. Wystawa zawitała do wielu miast i państw, choćby do Wielkiej Brytanii i Chin.
2019
Gdzie jesteś Romeo?
Wystawa sztuki zorganizowana przez Galerię Korekta w Warszawie. Inspiracją do jej powstania była marka samochodów Alfa Romeo. Dwa modele samochodu, jeden z 1937 a drugi z 1963 roku zainspirowały mnie do stworzenia kompletu biżuterii wypełnionej szklaną barwną emalią.
2019
Honorable Mention
W Międzynarodowym Konkursie Metal Jewelry Artistry Award 2019 organizowanym w Wisconsin w USA za Splendor Natury – naszyjnik z okazałą peonią i emalierskim motylem otrzymałam Wyróżnienie Specjalne.
2018
Dyscyplinowanie Natury
Naszyjnik, który stworzyłam na konkurs Prezentacje 2019 Srebro i Bursztyn, dostał się na wystawę pokonkursową w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym i w Galerii MSB w Gdańsku.
2017-2018
Współpraca z czasopismem
Przez dwa lata współpracowałam z czasopismem Beading Polska. Stworzyłam dla nich dwa cykle wpisów: Mini Warsztat Jubilera oraz Fotografia Produktowa Oczami Laika. W pierwszym dzieliłam się wiedzą z zakresu złotnictwa, a w drugim podstawami fotografii biżuterii.
2015
Polski jubiler
Mój pierwszy w życiu wywiad opublikowany na papierze! Branżowe czasopismo jubilerskie Polski Jubiler zainteresowało się moją wczesną twórczością i opublikowało kilkustronicowy wywiad ze mną, a naszyjnik Dzikość trafił na okładkę.