muzealny jednorożec Marta Norenberg

MUZEALNY JEDNOROŻEC

NA TROPIE ZNACZEŃ UKRYTYCH W PRZEDMIOTACH
S

kąd w Biblii wzięły się  jednorożce? Co łączy krasnala ogrodowego z Wenus z Milo, a Napoleona z pszczołami? Co nietoperze mają wspólnego z wachlarzami i… smokami? Wbrew pozorom wszystkie te pytania prowadzą do fascynującego świata symboliki, sztuki i rzemiosła artystycznego.

Odpowiedzi na nie udzielam w książce Muzealny Jednorożec – na tropie znaczeń ukrytych w przedmiotach, w której śledzę kurioza i osobliwości ze świata sztuki. Powoli kończę pisanie, domykam ostatnie wątki i wybieram najlepsze fotografie, ale już dziś zdradzę Ci kilka jej sekretów.

Czym są Muzealne Jednorożce?

To rzeczy i zjawiska, których pierwotnych znaczeń nie rozumiemy lub dawno je zapomnieliśmy. Tak jak nie pamiętamy o starożytnym rodowodzie jednorożca, który budził strach oraz respekt i nie przypominał konia! Ledwie ślizgamy się po ich wizualnej powierzchni, nie wiedząc, co w sobie niosą. Ta książka podąża ich tropem, by odkryć znaczenia ukryte w przedmiotach oraz to, jak niepostrzeżenie przesiąkły do współczesnej popkultury, filmów i książek – od Blade Runnera, przez Harrego Pottera, po My Little Pony.

Co znajduje się w książce?

Zbiór esejów o kuriozach i osobliwościach ze świata sztuki, symboliki i rzemiosła, w których zapraszam cię do poznania zapomnianych historii oraz zwyczajów, które przeniknęły do wielu dziedzin sztuki użytkowej. Złotnictwo, moda, meblarstwo, wzornictwo, wyposażenie wnętrz – to między innymi na nich skupiłam swoją uwagę. Całość okraszą moje zdjęcia z opisanymi artefaktami.

Listy od Jednorożca!

 

Nie chcesz przegapić premiery i przedsprzedaży książki „Muzealny Jednorożec”? Zatem dołącz do książkowej odnogi mojego newslettera. Tylko osoby zapisane na tę listę oczekujących otrzymają fragmenty książki i jako pierwsze dowiedzą się o premierze i związanych z nią niespodziankach 🙂

 

Już dziś zapisz się na listę oczekujących!

P.S. UWAGA!!! Zapis na dole strony dotyczy Kunsztownego Listu, czyli ogólnego newslettera, w którym nie będzie info o książce! Dlatego zapisz się powyżej 😉

O czym?

Te opowieści są o relacji rzeczy i ludzi, mówią o tym, czym otaczali się nasi przodkowe, w co wierzyli i jaki świat budowali za pomocą przedmiotów. Pretekstem do opowiedzenia, niektórych z tych historii są rzeczy odnalezione w polskich muzeach.

Część pierwsza – Polowanie na Jednorożca – to treści nieograniczone muzealnymi gablotami. Za ich pomocą wyruszysz w wędrówkę przez dzieje kultury w różnych czasach i przestrzeni. Od początków naszej cywilizacji do XXI wieku, od krańców Azji po Grenlandię. Ale zawsze śladem zabytkowych przedmiotów, którymi otaczali się nasi przodkowie i którym nadali głębsze znaczenie.

Część druga – Oswajanie Jednorożca – w niej przemierzysz przestrzenie
polskich muzeów, które były pretekstem do snucia szerszej opowieści o symbolice, sztuce i ludziach. Czasem odnajdziesz opisy ciekawych ekspozycji, które pomogą Ci poczuć klimat danego miejsca. W głównej mierze jednak odkryjesz  nieznane oblicza odnalezionych tam przedmiotów oraz historie, które kryją się pod ich warstwą wizualną.

Z myślą o kim ją piszę?

To książka dla miłośników rzeczy z historią. Dla ludzi, w których drzemie gen odkrywców. Dla ciekawskich, wrażliwych i otwartych umysłów, które chcą poznać historię naszej kultury i przodków poprzez przedmioty, które dotrwały do dziś.

 

Masz do mnie jakieś pytania odnośnie książki, a może pomysł na współpracę? Napisz do mnie przez zakładkę KONTAKT 🙂