muzealny jednorożec Marta Norenberg

MUZEALNY JEDNOROŻEC

KURIOZA I OSOBLIWOŚCI ZE ŚWIATA SZTUKI

Skąd w Biblii wzięły się  jednorożce? Co łączy krasnala ogrodowego z Wenus z Milo, a Napoleona z pszczołami? Co robiono z ludzkich włosów? Wbrew pozorom wszystkie te pytania prowadzą do fascynującego świata symboliki, sztuki i rzemiosła artystycznego. Odpowiedzi na nie udzielam w książce Muzealny Jednorożec – kurioza i osobliwości ze świata sztuki.

Tropię w niej znaczenia ukryte w przedmiotach i dodaję lekkości eksponatom muzealnym. Książka jest już prawie gotowa, a jej premierę planuję na jesieni 2024. Tymczasem już dziś zdradzę Ci kilka sekretów książki i zaproszę na nowiutką stronę www.muzealnyjednorozec.pl  Tam odnajdziesz zapis na Listy od Jednorożca.

Czym są Muzealne Jednorożce?

To wszystkie te rzeczy i zjawiska, których pierwotnego znaczenia nie rozumiemy lub dawno je zapomnieliśmy. Tak jak nie pamiętamy o starożytnym rodowodzie jednorożca, który budził strach oraz respekt i nie przypominał konia! A często są to rzeczy, które niosą w sobie niezwykle ciekawe i zaskakujące idee.  To właśnie je nazywam Muzealnymi Jednorożcami i ich tropem podążam w książce. Od starożytnego świata po pop kulturę dzisiejszych czasów. Od klasycznej rzeźby, po bajki z XXI wieku. Wyrusz ze mną w tę wędrówkę!

Co znajduje się w książce?

Osiem esejów o kuriozach i osobliwościach ze świata sztuki, symboliki i rzemiosła, w których zapraszam cię do poznania zapomnianych historii oraz zwyczajów, które przeniknęły do wielu dziedzin sztuki użytkowej. Złotnictwo, moda, meblarstwo, wzornictwo, wyposażenie wnętrz – to między innymi na nich skupiłam swoją uwagę. Całość okraszą liczne zdjęcia z opisanymi artefaktami.

Jednorożec ma już swoją stronę www!

 

Jednorożec doczekał się swojej własnej strony, która nie jest tylko wizytówką książki „Muzealny Jednorożec”, ale portalem o zaskakujących obliczach sztuki pełnym wiedzy o rzemiośle artystycznym, dawnych wierzeniach i kuriozach.

O czym?

Te opowieści są o relacji rzeczy i ludzi, mówią o tym, czym otaczali się nasi przodkowe, w co wierzyli i jaki świat budowali za pomocą przedmiotów. Pretekstem do opowiedzenia, niektórych z tych historii są rzeczy odnalezione w polskich muzeach.

Książka składa się z dwóch części, a więcej o jej strukturze i zawartości piszę TUTAJ

Z myślą o kim ją napisałam?

To książka dla miłośników rzeczy z historią. Dla ludzi, w których drzemie gen odkrywców. Dla ciekawskich, wrażliwych i otwartych umysłów, które chcą poznać historię naszej kultury i przodków poprzez przedmioty, które dotrwały do dziś.

Czujesz niedosyt? W takim razie zapraszam Cię na konto na Instagramie poświęcone kuriozom i osobliwościom – MUZEALNY JEDNOROŻEC INSTAGRAM

A także na jednorożcowy PORTAL O SZTUCE WWW.MUZEALNYJEDNOROZEC.PL

Masz do mnie jakieś pytania odnośnie książki, a może pomysł na współpracę? Napisz do mnie przez zakładkę KONTAKT 🙂