Dziś zabiorę Cię do Monachium śladem renesansowej biżuterii z czasów Księstwa Bawarskiego. Na książęcym tronie zasiadał wtedy Albrecht V Wittelsbach zwany Bawarskim oraz Anna Habsburżanka, znana też jako księżna Bawarii. Na ich usługach działał monachijski malarz Hans Mielich, którego niezwykłe dzieło chcę Ci przedstawić. Szczególnie, że właśnie w tym roku mija 470 lat od jego powstania.

Jewel book katalog renesansowej biżuterii, idealnie zachowane ilustracje historycznej biżuterii.

KLEJNOTY RENESANSOWE JUŻ DAWNO PRZETOPIONE

Między historyczną biżuterią, którą możemy odnaleźć w muzeach, a tym co zdobiło dekolty, szyje i głowy niegdysiejszych monarchów zionie wielka przepaść. Więcej zachowało się wizerunków klejnotów na portretach niż prawdziwych okazów. Od wieków biżuteria była jednym z lepszych sposobów na lokatę kapitału, a do tego pełniła rolę reprezentacyjną. Mimo to, była także podatna na zmiany mody i zaginięcia w dziwnych okolicznościach. Przestarzałe okazy z lubością przetapiano, a kamienie wzbogacano o nowe oprawy. Ważniejsza była współczesność niż sentymentalizm względem minionych wieków. Zupełnie inaczej niż dziś (przynajmniej w niektórych przypadkach 😉

Jewel book katalog renesansowej biżuterii, idealnie zachowane ilustracje historycznej biżuterii.

KATALOG RENESANSOWEJ BIŻUTERII

Jednak dzięki tej książęcej parze i zdolnościom Hansa możemy podziwiać bogactwo biżuterii Anny Bawarskiej i jej małżonka. W 1552 roku zlecili wykonanie manuskryptu ilustrującego zbiory swoich klejnotów. Mielich poświęcił na przygotowanie szkiców co najmniej dwa lata, a dzieło zostało ukończone w 1555 roku. Bardzo skrupulatnie oddał wygląd 70 precjozów, niektóre z nich ilustrując z dwóch stron. Od wisiorów, przez bransolety, po pierścienie. Wykonane ze złota i zdobione dużą ilością kamieni i pereł.

Jewel book katalog renesansowej biżuterii, idealnie zachowane ilustracje historycznej biżuterii.

BOGACTWO RENESANSOWEJ ORNAMENTYKI

Moją uwagę, prócz biżuterii przykuły również dekoracyjne obramowania. Żaden egzemplarz biżuterii nie występuje sam sobie, ale towarzyszy mu parada renesansowych i klasycznych motywów. Składają się na nie groteski i arabeski (rodzaje wzorów), kariatydy, kartusze oraz okazjonalnie zwierzęta i trofea. Piękny przykład renesansowych form dekoracyjnych.

Jednym z ciekawszych rysunków z manuskryptu jest miniatura na pierwszej stronie, przedstawiająca Albrechta i Annę grających w szachy w towarzystwie członków dworu. Co poniektórzy badacze węszą tu drugie dno. Bo czemu księgę pełną przepychu i bogactwa zdobi tak skromna scenka? Kojarząca się raczej z rozrywką intelektualną, niż splendorem książęcego skarbca. Zapewne zostanie to tajemnicą jeszcze przez kolejne wieki.

Jewel book katalog renesansowej biżuterii, idealnie zachowane ilustracje historycznej biżuterii.

PAPIER TRWALSZY OD ZŁOTA

Ze względu na swoje wyjątkowe znaczenie rękopis był przechowywany w prywatnej książęcej kolekcji przez prawie trzy stulecia. Długo po tym, jak oryginały przedstawionej biżuterii zaginęły. Dopiero w 1843 roku dzieło zostało przekazane przez króla Ludwika I Wittelsbacha Bibliotece Państwowe. Nomen omen założył ją Albrecht V. Na nasze szczęście cała księga została zdigitalizowana i możemy ją oglądać w zaciszu naszych ciepłych kątów i to w świetnej rozdzielczości, polecam o tutaj – JEWEL BOOK W CAŁOŚCI  

Jewel book katalog renesansowej biżuterii, idealnie zachowane ilustracje historycznej biżuterii. Jewel book katalog renesansowej biżuterii, idealnie zachowane ilustracje historycznej biżuterii. Jewel book katalog renesansowej biżuterii, idealnie zachowane ilustracje historycznej biżuterii. Jewel book katalog renesansowej biżuterii, idealnie zachowane ilustracje historycznej biżuterii. Jewel book katalog renesansowej biżuterii, idealnie zachowane ilustracje historycznej biżuterii.

Mama nadzieję, że spodobała Ci się ta wędrówka ku przeszłości. Jeśli chcesz zobaczyć więcej renesansowej biżuterii, to zajrzyj do tego artykułu – RENESANSOWA BIŻUTERIA. Jednocześnie chciałabym się zadeklarować, uderzyć pięścią w pierś i rzucić przysięgą! Że w tym roku częściej będę Cię karmić złotniczymi smaczkami. Jednak wiem, że takie płonne zapewnienia dość szybko zaczynają u mnie pełzać blisko podłogi, niczym Leonardo DiCaprio w scenie z filmu „Wilk z Wall Street”.

Zatem starać się będę, ale obietnic nie złożę. Bo większość pisarskich sił przeznaczam na pisanie książki „Wędrówki Śladami Piękna” – subiektywnego przewodnika po Polsce, tropem miejsc, gdzie możesz podziwiać biżuterię, rzemiosło i złotnictwo.

Jeśli nie chcesz przegapić premiery i smaczków pisarskich do dołącz do NEWSLETTERA o tutajKLIK

Pozdrawiam ciepło 🙂

Marta

P.S. tak sobie myślę, że jeśli moje szkicowniki przeżyją mnie o kilka stuleci, to też będą całkiem niezłym katalogiem. Choć raczej słabo ilustrującym trendy epoki 😉

Zapisz się do newslettera pracowni Sztuk Kilka