Wolisz skórę leoparda czy słonia? Bez obaw, żadne zwierzątko nie ucierpiało przy pisaniu tego wpisu, są to pomocnicze nazwy jaspisów. Obok nich znajdziesz także jaspisy pejzażowe, Picasso, trzmiele a może preferujesz jaspisy dalmatyńskie, mookaity czy unakity? Trochę się zebrało tych jaspisów, a każdy o innym odcieniu. Tym, co je łączy jest nieprzezroczystość barwy i bardzo wielka popularność wśród XVIII wiecznych miłośników minerałów, co zaowocowało sporą ilością kolekcji i przedmiotów codziennego użytku wyłożonych jaspisem.

jaspis_11a
jaspis_1a
jaspis_10a
jaspis_9a
jaspis_8a
jaspis_7a
jaspis_6a
jaspis_4a
jaspis_3a
jaspis_2a
jaspis_5a
previous arrow
next arrow
jaspis_11a
jaspis_1a
jaspis_10a
jaspis_9a
jaspis_8a
jaspis_7a
jaspis_6a
jaspis_4a
jaspis_3a
jaspis_2a
jaspis_5a
previous arrow
next arrow
KONKURS KAMIEŃ MIESIĄCA – PAŹDZIERNIK JASPISY

Nim zagłębię się w meandry symboliki i historii o jaspisach, to po raz kolejny (a może jesteś tu pierwszy raz?) zapraszam Cię do udziału w konkursie! Twoim zadaniem jest wykonanie biżuterii z użyciem kamienia miesiąca, jakim jest obecnie jaspis. Technika wykonania jest dowolna, a zgłosić można dwie prace. Więcej szczegółów odnajdziesz na stronie organizatora – SKARBY NATURY w regulaminie. Tradycyjnie, prócz nagród dla zwycięzców, Kasia przygotowała 20% rabat na jaspisy dla wszystkich swoich klientów.

jaspisy, informacje o jaspisach, informacje o kamieniach, kamienie ozdobne, kamienie szlachetne, blog o biżuterii, marta norenberg, jaspis orbikularny, jaspis pejzażowy, jaspis trzmieli

JASPISY PEŁNE STONOWANYCH BARW

Na początek przypomnę Ci, że jaspisy należą do wybujałej rodziny chalcedonów, a te z kolei do jeszcze większej familii kwarców. Więcej pisałam o nich przy okazji wpisu o AGATACH. W odróżnieniu od agatów, jaspisy zazwyczaj posiadają bardziej jednorodną barwę i do tego nieprzezroczystą. Występują głównie w stonowanej kolorystyce czerwieni, brązu i beżu, choć zdarzają się także okazy zielonkawe, szare i z odrobiną żółtych odcieni. Nieraz wiele barw jest zamkniętych w jednym egzemplarzu, a ze względu na charakterystyczną kolorystykę lub jej ułożenie jaspisy przybrały przydomki.

jaspisy, informacje o jaspisach, informacje o kamieniach, kamienie ozdobne, kamienie szlachetne, blog o biżuterii, marta norenberg, jaspis orbikularny, jaspis pejzażowy, jaspis trzmieli

Odmiany jaspisów:

  • Orbikularne czyli kuliste – z charakterystycznym wzorem krążków na powierzchni
  • Dalmatyńskie i leopardzie – w cętki mniejsze i większe lub kropki niczym dalmatyńczyk 🙂
  • Pasiaste / wstęgowe – w nieprzezroczyste paseczki
  • Trzmieli – czyli szaro – czarno – żółty niczym trzmiel, co prawda podobno chemicznie wcale nie tak blisko mu do jaspisu
  • Pejzażowe – jedne z moich ulubionych, gdyż kryją w sobie niesamowite widoki i poruszają wyobraźnie
  • Mookaity – o charakterystycznym różowawo – beżowym odcieniu, pochodzące z Australii
  • Unakity – zielone z brązowymi plamkami
jaspis_23a
jaspis_18a
jaspis_19a
jaspis_20a
jaspis_21a
jaspis_22a
jaspis_27a
jaspis_28a
previous arrow
next arrow
jaspis_23a
jaspis_18a
jaspis_19a
jaspis_20a
jaspis_21a
jaspis_22a
jaspis_27a
jaspis_28a
previous arrow
next arrow
ODROBINA HISTORII

Nazwa jaspis pochodzi z łaciny – iaspis, co możemy tłumaczyć, jako cętkowany kamień. Niegdyś była szerzej stosowana niż dziś i określano nią również bardziej przezroczyste odmiany chalcedonu. Jaspisy występują na całym świecie i zależnie od miejsca wydobycia różnią się od siebie. Wersja orbikularna jest często znajdowana w USA, na terenie Uralu występują odmiany czerwone, brązowe i białe w paski. W Kazachstanie cieszą się odmianą zielono – czerwoną a w Wenezueli i Indiach czerwoną. Natomiast jaspis trzmieli odkryto w latach 90′ XX wieku na Jawie.

jaspisy, informacje o jaspisach, informacje o kamieniach, kamienie ozdobne, kamienie szlachetne, blog o biżuterii, marta norenberg, jaspis orbikularny, jaspis pejzażowy, jaspis trzmieli
Wirginał z Mediolanu z 1557 r., przepięknie zdobiony kamieniami 🙂 | Victoria & Albert Museum

Jaspisy nieraz występują w formie gigantycznych, kilkuset kilogramowych bloków, dlatego chętnie wykonywano z nich naczynia oraz okładzinę do mebli. Szczególną popularność zyskał w XVIII w., gdy nastała moda na tworzenie kolekcji minerałów, które bardzo chętnie przekładano na formę szkatułek. Każdy kamień miał wtedy swój numer umieszczony na puzderku, a w jej wnętrzu znajdowała się lista wszystkich wykorzystanych minerałów.

jaspis_16a
2016JF7552_2500
jaspis_12a
jaspis_14a
jaspis_15a
previous arrow
next arrow
jaspis_16a
2016JF7552_2500
jaspis_12a
jaspis_14a
jaspis_15a
previous arrow
next arrow
WIERZENIA

Starożytni wierzyli, że kamień ten uchroni swego właściciela przed chorobami, a w szczególności dolegliwościami żołądkowymi. Dlatego chętnie wykorzystywali go do tworzenia rzeźbionych portretów, przedmiotów ozdobnych i pieczęci. Drugim powodem była łatwość w jego obróbce oraz duża dostępność.

Sporo miejsca jaspisom poświęcali mnisi oraz uczeni Kościoła i za Pliniuszem nazwą jaspis określali kamień:

…zielonej barwy i nierzadko przezroczysty, i chociaż przewyższają go inne kamienie, to jednak cieszy się sławą od najdawniejszych czasów.

Pismo Święte wspomina o jaspisie w kliku miejscach, wchodzi on w skład pektorału Aarona oraz jest częścią baszt Niebiańskiej Jerozolimy a także fundamentów miasta Bożego. Wedle francuskiego archidiakona Marboda z Rennes jaspis oznaczał tych, którzy trwają w wierze, a sam minerał był skutecznym środkiem przeciw burzy i piorunom oraz omamom. Mimo, iż jaspis występuje w wielu kolorach, to skupiano się głównie na wersji przezroczysto – zielonej, którą dziś określamy mianem chryzoprazu.

jaspis_24a
jaspis_26a
jaspis_29a
jaspis_25a
previous arrow
next arrow
jaspis_24a
jaspis_26a
jaspis_29a
jaspis_25a
previous arrow
next arrow
NA SKRZYDŁACH WIATRU

Chociaż jaspis trzmieli podobno nie do końca jest jaspisem, to jednak właśnie jego obrałam sobie za ofiarę moich złotniczych działań 😉 Ten niesamowity okaz przypłynął do mnie wprost z Indii i nadal jestem nim oczarowana. Przyznam, że ta szarawa część trochę przypomina mi nasz krzemień pasiasty, a szczególnie wersję z Załęża, gdyż właśnie ona ma taki szaro – ciepły odcień.

Bardzo lubię trójkątny szlif kamieni, ale zazwyczaj mam problem z dopasowaniem do niego oprawy. Tak samo było w tym przypadku, dopiero trzeci szkic przypadł mi do gustu, a wynikał on z drobnego przypadku. Już jakiś czas temu przygotowałam sobie różnego rodzaju elementy z masy termoutwardzalnej, znalazły się tam m. in. symetryczne skrzydełka, które przymierzyłam do kamienia i eureka, mam to!

Skrzydełka częściowo ujęłam cargą, zostawiając od spodu niezasłonięty brzeg piór. W wyborze kolorystyki pokierowałam się pasiastą barwą kamienia i dopasowałam do niego kolorystykę skrzydeł, które na wszelki wypadek pokryłam dodatkową warstwą żywicy UV. Ach! a na rewersie przysiadły trzy ptaszki 😉

jaspisy, informacje o jaspisach, informacje o kamieniach, kamienie ozdobne, kamienie szlachetne, blog o biżuterii, marta norenberg, jaspis orbikularny, jaspis pejzażowy, jaspis trzmieli, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria autorska, biżuteria ze srebra jaspisy, informacje o jaspisach, informacje o kamieniach, kamienie ozdobne, kamienie szlachetne, blog o biżuterii, marta norenberg, jaspis orbikularny, jaspis pejzażowy, jaspis trzmieli, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria autorska, biżuteria ze srebra

NA SKRZYDŁACH WIATRU MOŻESZ ZAKUPIĆ – TUTAJ

jaspis trzmieli, naszyjnik z jaspisem, uskrzydlony naszyjnik, naszyjnik ze skrzydłami, biżuteria ze srebra, naszyjnik ze srebra, odważny naszyjnik, duży naszyjnik, duży wisior, oryginalna biżuteria ze srebra, marta norenberg, sztuk kilka, biżuteria na zamówieniejaspis trzmieli, naszyjnik z jaspisem, uskrzydlony naszyjnik, naszyjnik ze skrzydłami, biżuteria ze srebra, naszyjnik ze srebra, odważny naszyjnik, duży naszyjnik, duży wisior, oryginalna biżuteria ze srebra, marta norenberg, sztuk kilka, biżuteria na zamówienie jaspis trzmieli, naszyjnik z jaspisem, uskrzydlony naszyjnik, naszyjnik ze skrzydłami, biżuteria ze srebra, naszyjnik ze srebra, odważny naszyjnik, duży naszyjnik, duży wisior, oryginalna biżuteria ze srebra, marta norenberg, sztuk kilka, biżuteria na zamówienie jaspis trzmieli, naszyjnik z jaspisem, uskrzydlony naszyjnik, naszyjnik ze skrzydłami, biżuteria ze srebra, naszyjnik ze srebra, odważny naszyjnik, duży naszyjnik, duży wisior, oryginalna biżuteria ze srebra, marta norenberg, sztuk kilka, biżuteria na zamówienie jaspis trzmieli, naszyjnik z jaspisem, uskrzydlony naszyjnik, naszyjnik ze skrzydłami, biżuteria ze srebra, naszyjnik ze srebra, odważny naszyjnik, duży naszyjnik, duży wisior, oryginalna biżuteria ze srebra, marta norenberg, sztuk kilka, biżuteria na zamówienie

Jako zwieńczenie posłużył mi mini bursztynek 🙂 Mimo wielkości naszyjnik nie jest ciężki, a wszystko dzięki lekkości masy termoutwardzalnej.

Masz już jakiś swój ulubiony rodzaj jaspisu?
Pozdrawiam ciepło
Marta 🙂