Dziś będzie wybuchowo, bo bohaterem jest pełen odcieni GRANAT! Spokojnie, raczej w trakcie czytania nie nadwyrężysz sobie nerwów, mam przynajmniej taką nadzieję 🙂 Tak patrzę sobie na kamykowe posty ze starego bloga i już wiem, że zmieni się ich kolejność oraz oprawa wizualna, a wszystko to za sprawą Kasi ze SKARBÓW NATURY!

CAŁY ROK Z MINERAŁAMI

Gdy zaczynałam ten cykl postów planowałam pisać raz na tydzień. W zasadzie nie wiem o czym ja wtedy myślałam, że narzuciłam sobie takie tempo pracy!? Ostatecznie częstotliwość wpisów o kamieniach spadła do jednego wpisu na miesiąc, a teraz będę miała do tego większą motywację, bo… ale o tym zaraz.

Człowiek jednak uczy się poprzez praktykę, dodatkowo gdy coś robi, cały czas się rozwija i przychodzą do niego nowe pomysły… Dobrze, że nie widzisz ile jeszcze mam idei na nowe posty, co tam posty, na całe serie wpisów!!! Sama się zastanawiam, jak to możliwe, że te szare komórki potrafią wygenerować tyle niesamowitych koncepcji. Też tak masz? Do tego czasem z pomysłami przychodzą do mnie inni i tak rozpoczęłam właśnie współpracę z jednym z najcudowniejszych sklepów z kamieniami i półfabrykatami biżuteryjnymi.

granat, skarby natury, sztuk kilka, kamienie ozdobne, kamienie szlachetne, biblioteka kamieni

SZTUK KILKA W ŚWIECIE SKARBÓW NATURY

Jeśli tworzysz, to na pewno słyszałaś już o Kasi i jej Skarbach Natury, nie znasz tego sklepu? To szybciutko kliknij w powyższe zdjęcie i przenieś się do świata niesamowitych minerałów. No, ale nie robisz biżuterii? Nic nie szkodzi, możesz kupić jakiś egzemplarz, przekazać mi do realizacji i razem wymyślimy do niego niezwykłą oprawę. Wróćmy jednak do meritum, Kasia zaproponowała mi współpracę:

Raz w miesiącu przejmę od Kasi stery jej Newslettera i opowiem czytelnikom kilka ciekawostek o kamieniach, które mogą zakupić w Skarbach Natury, a więcej informacji przekażę na moim blogu.

Tak, właśnie dziś jest pierwszy odcinek naszej wspólnej Biblioteki Kamieni. Do subskrybentek poleciał już mail z ciekawostkami i… kuponem rabatowym! Zatem szybciutko zapisz się na Newsletter u Kasi, aby następny odcinek trafił także na Twoją skrzynkę. Mamy dla Was jeszcze jedną niespodziankę. Egzemplarz każdego kamienia przedstawionego w Newsletterach trafi na mój stół złotniczy i przeistoczy się w biżuterię, a ja specjalnie dla Ciebie pokażę Ci etapy jego powstawania. Tymczasem zapraszam Cię do przeczytania informacji o granatach.

granat, skarby natury, sztuk kilka, kamienie ozdobne, kamienie szlachetne, biblioteka kamieni, czeskie granaty, biżuteria z granatami

GRANAT W KOLORACH TĘCZY

Z jakim kolorem kojarzy Ci się granat? Głębokim burgundem, ciemną wiśnią z odrobiną pomarańczu, barwą nasion owocu o tej samej nazwie? Twoje pierwsze wyobrażenia nie odbiegają od prawdy, jednak jest to tylko mały skrawek odcieni w jakich występuje ten kamień. Granaty, to bardzo duża rodzina o wielu kolorach, w zasadzie prawie każdy odcień posiada odmienną nazwę, dlatego czasem nawet nie wiemy, że mamy do czynienia z granatem.

Na początek przedstawiam Ci odmiany o ciepłym kolorycie (ciemno czerwone granaty bywają mylone z rubinami):

  • PIROP – czerwony, ognisty. Jeden z bardziej popularnych, jego nazwa pochodzi od gr. „pyropos” – co oznacza „ podobny do ognia
  • ALMANDYN – czerwony z fioletowym odcieniem, popularny już w czasach rzymskich, Pliniusz Starszy nazwał go ”alabandicus” od miejsca znalezienia – Albandyn w dzisiejszej Turcji, często szlifowany w kształt kaboszonu. Podobno leczy melancholię 🙂 czyżby, to ten ze zdjęcia głównego?
  • SPESSARTYN – czerwono miodowy, znany także jako granat mandaryński, nazwa pochodzi od regionu w Bawarii – Spessart
  • RODOLIT– intensywnie czerwony, wpadający w bordo (połączenie pirytu i almandynu)
  • HESSONIT – jasno pomarańczowy, wpadający w brąz, zwany kamieniem cynamonowym.

granat, skarby natury, sztuk kilka, kamienie ozdobne, kamienie szlachetne, biblioteka kamieni, czeskie granaty, biżuteria z granatami

Przydałoby się wspomnieć o pochodzeniu nazwy – granat, która wzięła się od łac. „granatus”, oznaczającego „nasionko„, gdyż niektóre egzemplarze przypominają kształtem nasiona (czyli skojarzenie z owocem jest zasadne 🙂

Przykładowe granaty o kolorystyce odmiennej od czerwonej:

  • DEMANTOID – zielona barwa zbliżona do szmaragdu, bardzo cenny, czasem można na niego trafić w biżuterii z czasów carskiej Rosji, został odkryty w 1868 r. w górach Ural. Nazwa pochodzi z języka flamandzkiego „demant”, czyli „diament
  • UWAROWIT– ciemno zielony
  • MELANIT – czarny
  • TOPAZOIT– żółty

Pod koniec lat 60. XX w. odkryto granat o zielonym zabarwieniu, nazywany „tsavorytem” od regionu Tsavo w Kenii, gdzie został znaleziony. W drugiej połowie XX w. bardzo popularne stały się czeskie granaty, które wydobywa się na Morawach, biżuteria z nimi przypomina wyroby z końca XIX stulecia z oprawioną dużą ilością drobniutkich kamieni. Granaty, niezależnie od barwy, należą do kruchych kamieni, ich szlifowane wersje często mają uszkodzone krawędzie, takie lekko zbielałe, dobrze to widać na zdjęciach. Dlatego najcenniejsze są okazy o idealnym szlifie, bez uszkodzeń.

CIEKAWOSTKA:

Przez wiele lat uważano, że granaty występują we wszelkich odcieniach oprócz granatowego, ale w XX w. znaleziono w Zimbabwe egzemplarze o tej barwie.

BIBLIOGRAFIA:
  • Oldershaw Cally, Ilustrowany Atlas Klejnotów i Kamieni Szlachetnych, Warszawa 2008.
  •  Hall Cally, Gemstones, Londyn 2002
  • Informacje z cyklu wykładów w ramach Zawodowego Kursu Kwalifikacyjnego w zawodzie Złotnik – Jubiler, Warszawa 2012 – 2013.
BURGUNDOWA RAPSODIA

Tak, jak obiecałam oto i granat z pierwszego zdjęcia, już po moich działaniach złotniczych. Postanowiłam otoczyć go subtelną oprawą, tak aby wydobyć elegancję tej kropli bez przytłaczania jej nadmiarem srebra. Zdjęcie przeniesie Cię do wpisu, w którym przedstawiam etapy powstawania naszyjnika 🙂

granat, skarby natury, sztuk kilka, kamienie ozdobne, kamienie szlachetne, biblioteka kamieni, czeskie granaty, biżuteria z granatami, srebrny naszyjnik z granatem

I jak, zakochałaś się już w granatach?
P.S i zapisałaś na Newsletter w Skarbach Natury?
Pozdrawiam ciepło 🙂
Marta