fbpx

Newsletter


g -

Blog

10.05.2019::Księgozbiór jubilera

Książka ARTYŚCI ZŁOTNICY do wzięcia! + recenzja

Prawie trzy miesiące. Aż tyle czasu nie pisałam do Ciebie, choć górnolotnie zakładałam, że w tym roku będę sumienniejsza w blogowaniu. Jednakże w międzyczasie umyśliłam sobie bardzo pracochłonną kolekcję i dwa duże projekty, a rączki tylko dwie, a główka tylko jedna. Za to w dzisiejszym wpisie wraz z dyrektorką poznańskiej Galerii YES, Iloną Rosiak przygotowałyśmy dla Ciebie niespodziankę. Dwa egzemplarze świeżo wydanej książki: Artyści Złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii. Nim jednak pognasz do akapitu, gdzie opisuję, jak zdobyć ów rarytas przeczytaj kilka słów o samej książce, jak i o Galerii.

MARIA MAGDALENA KWIATKIEWICZ – GALERIA YES

Tuż przy poznańskiej starówce, w jednaj z kamienic mieści się wyjątkowe miejsce otwarte dla współczesnej polskiej sztuki złotniczej. Jedynie kilka schodków dzieli nas od prac kilkudziesięciu twórców, o których można przeczytać na stronie Galerii YES. Przy okazji zaznaczę, że Galeria YES nie jest tym samym, co salony biżuterii YES, choć są ze sobą powiązane. Wspólnym mianownikiem jest osoba Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, współzałożycielki YES Biżuteria i założycielki niekomercyjnej galerii sztuki jubilerskiej, która istnieje już od 1998 roku.

Gdy już nacieszymy oczy biżuterią skrytą w gablotkach, możemy udać się do bardziej surowej przestrzeni piwnicy. Tam urządzono miejsce, gdzie odbywają się cykliczne wernisaże, ukazujące najciekawsze dokonania polskich i zagranicznych projektantów biżuterii artystycznej. Akurat w trakcie mojej kwietniowej wizyty trwała wystawa: Moim zdaniem. Biżuteria z komunikatem, o której jeszcze kiedyś Ci szerzej opowiem, gdyż warta jest wszelkiej uwagi.

recenzja książki, książka o złotnictwie, artyści złotnicy, rozmowy o polskiej biżuterii, polskie złotnictwo, wywiady z artystami złotnictwa, tworzenie biżuterii, blog o biżuterii, marta norenberg, galeri yes wystawy, wydawnictwo galeria yes

ARTYŚCI ZŁOTNICY. ROZMOWY O POLSKIEJ BIŻUTERII 2019

Na początek trochę suchych faktów:

 1. Tytuł – ARTYŚCI ZŁOTNICY. ROZMOWY O POLSKIEJ BIŻUTERII
 2. Pomysłodawca – Maria Magdalena Kwiatkiewicz
 3. Autorka wywiadów – Agnieszka Jankowiak
 4. Rok wydania – 2019
 5. Ilość stron – 191
 6. Ilustracje – barwne kolaże + zdjęcia biżuterii
 7. Język – polski
 8. Rozmiar – 24.5 x 17.5 cm
 9. Wydawnictwo – YES Biżuteria S.A.
 10. Cena – 49.00 zł (książkę możesz nabyć bezpośrednio w Galerii lub na stronie: KLIK)

Na książkę składa się 11 wywiadów z łącznie dwunastoma artystami – pionierami biżuterii autorskiej w Polsce, którzy swoje pierwsze kroki stawiali w trudnych czasach PRL-u. Całość poprzedza wstęp autorstwa Zbigniewa Kraski, a każdy rozdział zaczyna się od króciutkiej noty biograficznej, znaku imiennika i kolażu powiązanego z daną postacią. Jak głosi informacja na okładce jest to część I, zatem z niecierpliwością czekam na kolejną. Tymczasem klikając w strzałki na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć kilka ujęć z tego wydania.

previous arrow
next arrow
Slider
ARTYŚCI ZŁOTNICY W MOJEJ OPINII

Zastanawiałam się, jak ugryźć ten temat. Nie jest to w końcu ocena zwykłej książki popularnonaukowej, czy jakiegoś periodyku. W niej toczy się życie, cofamy się w czasie do lat młodości kilkunastu artystów. Zderzamy z problemami, jakie wtedy towarzyszyły im przy tworzeniu, szczególnie brakiem kruszcu i dostępu do wiedzy. Po czym te trudy okala lukier wspólnych działań, sukcesy wystawiennicze i sprzedażowe, nieraz usłyszymy tą samą historię z wielu ust. Kilkukrotnie przeczytamy, że złotnictwo w czyimś życiu znalazło się przypadkiem, a kiedy indziej w duszy grało już w latach młodzieńczych.

Wraz ze słowami wyruszymy ku naszym czasom, by dowiedzieć się, jak po przełomie politycznym ów złotnicy odnaleźli się we współczesnym świecie. Raz będzie rozpierać nas duma, gdy przeczytamy o zagranicznych sukcesach naszych rodaków. Jednak zaraz w żołądku zawije swe gniazdo niepokój, bo cóż można czuć, kiedy nad kimś wisi utrata pracowni lub cierpi biedę? Wiele jest w tej książce wspomnień, choć stosunkowo mało o samej biżuterii. Powiedziałabym wręcz, że nie są to „rozmowy o polskiej biżuterii” lecz rozmowy o tym jak żyło się w tamtych czasach, obierając zawód artysty złotnika. Samo określenie „artysta złotnik” nie jest tu bez znaczenia, większość twórców fachu uczyła się samodzielnie, metodą prób i błędów, ich biżuteria nie wpisywała się w nurt klasycznego jubilerstwa. I tu podążamy ku odwiecznemu (choć to słowo jest tu nad wyrost) podziałowi na artystów, cechowych złotników, rzemieślników, i tych których trudno sklasyfikować.

recenzja książki, książka o złotnictwie, artyści złotnicy, rozmowy o polskiej biżuterii, polskie złotnictwo, wywiady z artystami złotnictwa, tworzenie biżuterii, blog o biżuterii, marta norenberg, galeri yes wystawy, wydawnictwo galeria yes

PRZEZ RÓŻOWE OKULARY

Niełatwo mi uwierzyć, że w tamtych czasach nikt nie poruszał tego dylematu, gdyż jest on tak niezwykle żywy dzisiaj. W ogóle tamten świat, mimo pewnych trudności jawi się bardzo różowo, jednak może to kwestia tego, że „momentami refleksje mają charakter uładzony, jednostronny, laurkowaty”, jak napisał we wstępie Zbigniew Kraska.

Jednocześnie mocno rzucił mi się w oczy kontrast czasów przeszłych z obecnymi. Istniejąca różnia między trudnościami z jakimi za młodu zmagali się rozmówcy, a tymi jakie obecnie trawią startujących twórców, a nie omijają także tych bardziej doświadczonych. Bo czy 40 lat dystansu, na tle kilkudziesięciu tysięcy lat istnienia złotnictwa, to dużo? Niby pstryknięcie palcami, a realia tak bardzo się zmieniły. Nie brak nam już kruszcu, ba! możemy go zakupić z dowolnego miejsca, dostęp do wiedzy jest już dużo szerszy, chociaż czy jakościowo wysoki?

W wywiadach jak mantra powtarza się informacja, że dobrze się wtedy sprzedawało. Ledwie jakaś praca wyszła spod młotka, a już znajdowała właściciela. Mocno przyczynił się do tego popyt na zindywidualizowaną biżuterię, który narodził się w latach 70’tych. Klientki zaczęły poszukiwać czegoś innego niż oferowały popularne manufaktury, choć nieraz formy tej biżuterii nie obroniłyby się na dzisiejszym rynku. Obecnie sam produkt nie wystarczy, twórca nie raz musi być fotografem, marketingowcem, orientować się w nowych mediach, aby dotrzeć do coraz szerszego grona odbiorców. Stacjonarne galerie w większości nie wytrzymały próby czasu i zderzenia ze światem masowej konsumpcji: więcej – taniej – modniej. To jednak rozważania wychodzące poza ramy tej publikacji.

Żeby na koniec nie było tak gorzko, dla osłody wspomnę jeszcze o prozaicznej sprawie. Biała, tkaninowa okładka, to zło! Już nie jest biała. Już ma na sobie kocie łapki, na zawsze 🙂 Rzecz jasna mowa o moim egzemplarzu, te dwa do zdobycia uchroniłam przed futrzanymi potworami. Jednakże nie okładka jest tu najważniejsza, a treść która jak najbardziej godna jest polecenia. Bezsprzecznie uważam powyższą pozycję za bardzo istotną dla historii polskiego złotnictwa oraz osób interesujących się tą dziedziną, dlatego postanowiłam przybliżyć ją i Tobie. Poza tym to niezwykła szansa, by bliżej poznać znakomitych polskich twórców, którzy budowali podwaliny pod nurt polskiej biżuterii autorskiej.

recenzja książki, książka o złotnictwie, artyści złotnicy, rozmowy o polskiej biżuterii, polskie złotnictwo, wywiady z artystami złotnictwa, tworzenie biżuterii, blog o biżuterii, marta norenberg

ZADANIE DLA CIEBIE

Co zrobić, aby zdobyć jeden z dwóch egzemplarzy „Artystów Złotników” z autografem Pani Kwiatkiewicz? Wystarczy, że klikniesz w poniższe zdjęcie, które przeniesie Cię na oddzielną stronę. Czekają tam na Ciebie 2 pytania oraz prośba o pozostawienie kontaktu do siebie. Wedle zasad RODO, te dane nie będą wykorzystane w żadnym innym celu niż informacja o zwycięstwie. Więcej informacji o ochronie danych osobowych możesz odnaleźć w zakładce: Polityka prywatności.

 1. Odpowiedz na dwa pytania – 2 najlepsze odpowiedzi nagrodzę książką.
 2. W wyznaczonym miejscu pozostaw mi kontakt do siebie, bym mogła przekazać Ci wyniki zabawy.
 3. Zastaw komentarz pod tym postem (ewentualnie pod dedykowanym wpisem na Fanpage), że bierzesz udział.
 4. Zabawa trwa od 10 – 20 maja 2019, wyniki opublikuję do 25 maja.

Prawda, że łatwe? W razie jakichkolwiek problemów daj mi znać w komentarzu lub wyślij wiadomość na adres: studio@sztukkilka.pl z dopiskiem „Artyści złotnicy”.

recenzja książki, książka o złotnictwie, artyści złotnicy, rozmowy o polskiej biżuterii, polskie złotnictwo, wywiady z artystami złotnictwa, tworzenie biżuterii, blog o biżuterii, marta norenberg

REGULAMIN ZABAWY

Nie może obejść się bez kilku podstawowych zasad:

 1. Organizatorem zabawy jest firma Sztuk Kilka Marta Norenberg z siedzibą w miejscowości Granica, ul. Jodłowa 25, 05-806, NIP: 5242544485.
 2. Uczestnikiem zabawy może być każdy, kto odpowiedział na pytania i pozostawi komentarz pod tym wpisem 🙂
 3. Ankietę można wypełnić od 10 – 20 maja 2019 roku.
 4. Odpowiedź na pytania jest równoznaczne z wzięciem udziału w zabawie, biorąc w niej udział zgadzasz się z zapisami poniższego regulaminu.
 5. Uczestnicząc w konkursie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (adres e-mail i imię) przez Organizatora dla potrzeb niezbędnych do realizacji zabawy zgodnie z Ustawą określoną w Polityce prywatności. Twoje dane nie zostaną wykorzystane w żadnym innym celu, niż poinformowanie Cię o wynikach zabawy, jeśli to właśnie Ty wygrasz. Jeśli pod odpowiedziami zabraknie adresu kontaktowego, to nie będzie ona brana pod uwagę w zabawie.
 6. Wyniki konkursu zostaną opublikowane w komentarzach pod tym postem do 25 maja 2019 oraz na fanpage’u firmowym, zwycięzcy zostaną poinformowani również mailowo i poproszeni o adresy do wysyłki książek.
 7. Przy wyłonieniu zwycięzców pod uwagę będą brane odpowiedzi na oba pytania.
 8. Zwycięzcy otrzymają po jednym egzemplarzu książki „Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii”, które zostaną wysłany na koszt organizatora.
 9. Wyniki zabawy są niepodważalne.

recenzja książki, książka o złotnictwie, artyści złotnicy, rozmowy o polskiej biżuterii, polskie złotnictwo, wywiady z artystami złotnictwa, tworzenie biżuterii, blog o biżuterii, marta norenberg

I co o tym wszystkim myślisz, zapragnęłaś posiadać tę książkę w swoim księgozbiorze? Uważam, że warto. Lata mijają, pamięć słabnie a my poniekąd jesteśmy składanką zdarzeń i dokonań przeszłych oraz tego, co z tym zrobimy. 
Pozdrawiam ciepło 🙂
Marta

Udostępnij:

Pracownia:

Ściany przystrojone półkami, które uginają się pod ciężarem pudełeczek i koszyczków, a w nich bajecznie kolorowe kamienie swym blaskiem nęcą duszę i przyciągają wzrok. Wszelakie narzędzia, których zastosowanie pozostaje tajemnicą, walcarka, fajnagiel, skamoleks... Przestrzeń wypełniona pomysłami, gdzie w klimacie tworzenia trwa artystyczna burza szarych komórek :)

Czytaj więcej

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję