fbpx

Newsletter


g -

Blog

21.10.2017::Etapy tworzenia

Chiński smok – Władca Deszczu i odzwierciedlenie Yang.

Czy wierzysz w magię przedmiotów, niesamowite właściwości kamieni i zwierząt, symbolikę sprzed wielu stuleci, która współcześnie potrafi przyprawić o gęsią skórkę? Należę do ludzi mocno stąpających po ziemi, niestraszny mi czarny kot przebiegający pod moimi stopami, to najprawdopodobniej Fidzio 😉 Piątek trzynastego nie różni się dla mnie od reszty piątków… zawsze odczuwam miłą perspektywę soboty.

Jednakże lubię zagłębiać się w dawne historie i wierzenia, to właśnie ludzie nadali przedmiotom oraz zjawiskom głębsze znaczenie i robią to dalej. Fascynujące jest, jak symboliczne postrzeganie otaczającego nas świata jest różne zależnie od miejsca na Ziemi. Wciąż mogę zadawać sparafrazowane pytanie: „co człowiek miał na myśli?”. W tym wpisie chciałabym zabrać Cię do świata stworów z chińskiej mitologii, tak odmiennej od naszej.

CHRYZANTEMA PO POLSKU I PO JAPOŃSKU

No przecież miało być o Chinach? Owszem zaraz wrócę do Azji kontynentalnej, jednak na chwilę jeszcze wskoczę na te bliskie mi wyspy.

Z czym kojarzą Ci się chryzantemy? Z utworem o „chryzantemach złocistych w półlitrówce po czystej”, co gdzieś tam sobie stały na fortepianie? A może od razu odczuwasz tą zaciszną zadumę, pierwsze dni listopada skąpane w mgiełce dymu i ciepłym świetle płomyków, smak Pańskiej Skórki… niebotyczne korki? Choć chryzantemy są pięknymi kwiatami, to w naszej kulturze zostały zepchnięte głównie do roli cmentarnych ozdób. Wystarczy jednak przebyć tysiące kilometrów lub kilka kliknięć w wirtualnym świecie, aby poznać z goła odmienne podejście.

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem, smok orientalny

Od czasów starożytnych chryzantema w Japonii była motywem dekoracyjnym, a od XII wieku stała się kwiatem cesarskim! Cesarz Go-Toba nakazał zdobić tym kwiatem swoje stroje, od tego momentu motyw chryzantemy został zarezerwowany dla cesarzy i wysokich rangą dostojników. Do tego istniały odmienne przedstawienia chryzantem:

 • kwiat o dwóch rzędach 16 płatków był symbolem cesarza,
 • pąk składający się z jednego rzędu 14 płatków zdobił szaty rodziny cesarskiej i osób szlachetnie urodzonych,
 • kwiat o pojedynczym rzędzie 16 płatków stał się nieoficjalnym symbolem Japonii i widnieje na paszportach Japończyków 🙂
 • jedynym, znalezionym przeze mnie wspólnym polsko – japońskim akcentem jest powiązanie chryzantemy z jesiennymi miesiącami.
CHIŃSKI SMOK

Po co był ten przydługi wstęp? To właśnie symbolika chryzantem dobitnie uświadomiła mi, jak ogromne potrafią być różnice w postrzeganiu świata przez osoby wychowane w odmiennych kulturach. O takim odrębnym interpretowaniu uniwersum opowiem Ci za chwilę, ponieważ teraz już wracam do Chin.

Właśnie ten kraj był tematem w dwunastej już inspiracji w konkursie Kalendarz Royal Stone 2018. W międzyczasie skoczyłam jeszcze do Australii i stworzyłam wisiorek z misiami koala oraz naszyjnik pełen australijskiej fauny, który odnajdziesz we wpisie o OPALU.

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem, smok orientalny, jewelry design, silversmith, jewelry maker, dragon sketch

SMOKOMANIA

Czy można mówić już o smoczym szale? Wydaje mi się, że tak, bo gdzie się nie obejrzę tam czai się jakiś smok albo „matka smoków”. Kto dał się porwać serialowi „Gra o Tron” ten wie, co mam na myśli. Osobiście pochłonęłam wszystkie części tej westerowskiej epopei w formie książkowej, szkoda że George R.R. Martin nie dokończył jeszcze tego cyklu. Z serialem szło mi dużo gorzej, ponieważ zbytnio różnił się od książki i już mi się mieszały wątki, zatem zrezygnowałam z dalszego oglądania 🙂

Pójdźmy dalej śladami smoków! Znajdziemy je w animacji „Jak wytresować smoka” i w coraz większej ilości książek fantasy, od klasycznego już „Ziemiomorza” , przez rodzimego „Wiedźmina” (byleby nie w wersji filmowej!!!), a ostatnio wpadło mi w łapki dwutomowe wydanie „Eon„… i tu zbliżamy się już do chińskich smoków, które są zgoła odmienne od tych zachodnioeuropejskich wyobrażeń.

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem, smok orientalny

NAUKA LATANIA BEZ SKRZYDEŁ

To jakie są te nasze smoki z dawnych legend i trochę młodszych historii? Postanowiłam zrobić małe porównanie w punktach, co by łatwiej było ogarnąć różnice i podobieństwa w smokach zachodnich i wschodnich.

SMOKI ŚWIATA ZACHODU
 • Latające dinozaury! Takie jest moje pierwsze skojarzenie, choć musiałaby być do kombinacja roślinożernego dinozaura z rodzaju – zauropodomorfów (niewielka głowa na długiej szyi + wielkie cielsko i dłuuugi ogon) z jakimś drapieżcą, może z rodziny – abelizaurów (małe przednie nóżki i wielkie zębiska).
 • Skrzydła! – to nieodzowny element wyobrażeń z naszej kultury, niezależnie od tego czy będą pokryte gadzią skórą, czy też piórami albo przypominają nietoperza.
 • Zło wcielone – ogólnie rzecz ujmując smok to wróg człowieka, choć współczesne opowieści nadają im już cieplejszy rys, no przecież Szczerbatek z „Jak wytresować smoka„, to jak żywcem mój koteł Fidzio! Jednakże zazwyczaj to gadziny podłe, wrogie człowiekowi i najchętniej pożarłyby cały gatunek ludzki, a na pewno jego trzodę. Mogą do tego użyć ognia, trującego oddechu, zabójczego wzroku lub magii!
naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem, smok orientalny, kot
Tak Fidzio pomagał mi w trakcie pracy nad smokiem… akurat to krzesło było mi potrzebne, bo trzeba Ci wiedzieć, że ja pracuję na dwóch krzesłach! 😉

 

 • Inteligencja – bynajmniej nie są to stworzenia tępe, a wręcz słyną ze swej inteligencji i magicznych mocy. Potrafią zmieniać się w dowolny kształt, znają ludzki język i uwielbiają zagadki.
 • Dragon – większość europejskich nazw smoka pochodzi od greckiego drakan, co znaczy bystrooki. W językach słowiańskich przyjął się zwrot smok / zmok, jego pierwowzór prawdopodobnie oznaczał: przemknąć, prześlizgnąć się niepostrzeżenie.
 • Smoki starożytne – W antycznej Grecji smoki były mądrymi i silnymi strażnikami skarbów (miłość do złota pozostała im do dziś, np. u Tolkiena), choć w niektórych mitach walczyły z ludźmi i bogami. Symbolizowały naturę, żywioły i pory roku, a także stały się znakiem autorytetu, władzy oraz waleczności.
 • Smoki a religia – nasze negatywne postrzeganie smoków jest mocno związane z religią chrześcijańską, gdzie utożsamiano je ze złem. Mianem „smoka” określano węża z Raju i Lewiatana, św. Jerzy walczył ze smokiem, a Madonna Apokaliptyczna depcze zamiennie węża lub smoka. W samej Apokalipsie wg św. Jana smok pojawia się kilkanaście razy i zawsze jest wcieleniem zła i Szatana.

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem, smok orientalny

SMOKI DALEKIEGO WSCHODU

Przenieśmy się teraz do zupełnie innego świata, gdzie smoki określa się słowem long, a wywodzą się z obyczajowości chińskiej. W kulturze Dalekiego Wschodu przekazy o smokach są dużo starsze niż te zachowane u nas, prawdopodobnie przyczyniły się do tego bogate cmentarzyska kości dinozaurów znajdujące się na terenie pustyni Gobi.

 • Odmienny wygląd – chiński smok to kompilacja kilku zwierząt. Tułów węża lub jaszczurki, łuski ryby, rogi jelenia, łapy tygrysa, do tego elegancki wąsik i gęsta grzywa. I brak skrzydeł! Proszę Państwa oto dopiero czary, ten smok mógł latać bez zbędnego machania dodatkowymi kończynami 🙂 W końcu to stwór magiczny!
 • Od karpia do smoka – naukowcy nie są pewni skąd wziął się wizerunek smoka w kulturze wschodniej, jednak przypuszczają, że wyewoluował z karpia! Znane są przedstawienia karpia o bardzo wydłużonej sylwetce, a jedna z alegorii opowiada o karpiu, który przeskoczył Smoczą Bramę i stał się smokiem. Wreszcie rozwiązała się trapiąca mnie kwestia, skąd ten wąsik?!
 • Przyjacielski zwierz – to chyba najbardziej znacząca różnica między smokami Wschodu i Zachodu. Chińskie smoki są sprzymierzeńcami ludzi, symbolizowały władzę cesarską, gdyż wedle legend, to właśnie smoki były pierwszymi władcami ludzi.
 • Władca deszczu – smoki szczególnie łączono z żywiołem wody a Królowi Smoków składano ofiary z prośbą o deszcz. Co istotne dla nas smoki są mitycznymi postaciami ze świata fantasy, natomiast dla Chińczyków, to element ich kultury i religii.
 • Yin i Yang – koncepcja równowagi panującej we wszechświecie. Smok symbolizuje yang, czyli słońce, biel, pierwiastek męski łączony z aktywnością i siłą witalną, żywioły ognia i wiatru oraz ciepło i radość lata. Uzupełnieniem tych sił jest yin, czyli księżyc, czerń, pierwiastek żeński łączony ze smutkiem, uległością i zimą oraz żywiołami ziemi i wody, przedstawiany często w postaci feniksa.
CIEKAWOSTKI:
 • P.S. jak odróżnić chińskiego od japońskiego smoka? Ten pierwszy zazwyczaj ma 4 pazury i bardziej jaszczurkowatą sylwetkę, a jego brat z Japonii ma trzy pazury i dłuższy, wężowaty kształt.
 • Smok jest jednym z dwunastu zwierząt chińskiego Zodiaku.
 • Każdy smok posiadał zawieszoną na szyi perłę symbolizującą mądrość.
 • Panda zamiast smoka – obecnie w Chinach, ze względu na komunistyczne rządy odchodzi się od wizerunku smoka, jako symbolu państwa. Zbyt mocno jest związany z pamięcią o cesarstwie, a zastępuje się go podobizną pandy 🙂 Jednak wśród Chińczyków smoki nadal odgrywają bardzo ważną rolę, wciąż używa się wielu przysłów związanych ze smokami i darzy się ich wizerunki czcią.

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem, smok orientalny

CHIŃSKI SMOK – WŁADCA DESZCZU

Przydałoby się wreszcie wspomnieć kilka słów o moim smoczku. Aczkolwiek muszę powiedzieć Ci jeszcze o jednej teorii powstania wizerunku smoka.

Niegdyś po ziemskim padole człapał sobie Crocodilus porosis, czyli gigantyczny krokodyl, przodek obecnych osobników, który był czuły na zmiany ciśnienia atmosferycznego i pogody. Bardzo prawdopodobne jest, że zwano go smokiem (obecnie krokodyle potrafią mieć 6.0 m długości i ważyć ponad 1000 kg, więc wcale się nie dziwię, że uznano go za smoka) do tego władającego żywiołem wody.

Ale skąd się wzięły te elementy z innych zwierząt? Pierwszy legendarny władca Chin – Żółty Cesarz po podbiciu każdego kolejnego plemienia dodawał do swojego godła (jakżeby inaczej był to krokodyl) elementy z ich emblematów.

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem, smok orientalny

PROCES TWÓRCZY

O tych wszystkich smokach mogłabym pisać bez końca, ale zapewne szybko wyczerpałabym Twoją cierpliwość. A skoro to kategoria ETAPY TWORZENIA, to wypadałoby wspomnieć coś o procesie kreacji. W swej interpretacji inspiracji Chinami nie byłam zbyt oryginalna, jakoś tylko smok przychodził mi do głowy, więc poddałam się tej myśli. Pracę rozpoczęłam od zebrania sporej ilości ilustracji z przedstawieniem chińskiego smoka, coby mi się nie pomylił z gatunkiem z innego zakątka świata.

Wiedziałam jedno, chciałam aby moja bestia trzymała w pysku kamień, wedle mitów powinna to być perła, jednak Władca Deszczu połasił się na szmaragd. Dla rozrywki pokolorowałam mój szkic i tak mi trochę smutno, że takich barw nie jestem wstanie uzyskać na srebrze. Mimo to dziarsko wzięłam się za wycinanie elementów z metalu, których było ponad 30.

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem, smok orientalny

GADZINKA ROŚNIE JAK NA DROŻDŻACH

Łuski! Jak uzyskać efekt gadzio – rybiej skóry? To jedno z zadań, jakie sobie postawiłam, wypróbowałam wszystkie dostępne mi stemple i puncyny, aż trafiłam jedną idealną do tych celów. Na dwustronną taśmę przyklejałam elementy do kowadła i łuska po łusce tłukłam wzór. Po takim młotkowaniu miałam już dość wszystkiego, więc lutowanie pozostawiłam na kolejny dzień.

Łączenie elementów poszło mi bardzo sprawnie, za to oprawa do kamienia nie chciała współpracować. Zdecydowałam się na pełną oprawę carga w cargę, zewnętrzna ma obwód kamienia, a ta wewnątrz zatrzymuje szmaragd, aby nie wypadł drugą stroną. Od spodu oprawy nie ma żadnej blachy, aby światełko swobodnie mogło przechodzić przez kamień.

Pierwsza oprawka spaliła mi się na łączeniu, na szczęście miałam jeszcze trochę profilu z blaszki o odpowiedniej szerokości, więc zrobiłam drugą. Tym razem nie mogłam przylutować jej do blachy pozostawionej pod pyskiem smoka. No to się zdenerwowałam, nie będzie mi się materia martwa sprzeciwiać! Dlatego wycięłam otwór o wielkości oprawy i wpasowałam ją w grubość metalu, ha!

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem, smok orientalny

Jeszcze tylko haczyki do zaczepienia rzemienia, które przelutowywałam ze trzy razy w celu odnalezienia odpowiedniego punktu ciężkości. Ostatecznie się udało i smok wisi lekko na skos, tak że szmaragd wypada w centrum dekoltu. Na koniec oksyda na gorąco, z której efektu jestem bardzo zadowolona, bo zabarwiła srebro na odcienie zieleni i granatu. Ta kolorystyka idealnie pasuje do smoka odpowiedzialnego za życiodajny deszcz!

NASZYJNIK ZE SZMARAGDEM – WŁADCA DESZCZU

Czy już Ci wspominałam, że naszyjnik w stosunku do szkicu pomniejszyłam o 30%? Chciałam jeszcze trochę go zminiaturyzować, ale wtedy ten przepiękny szmaragd nie zmieściłby się mu do pyszczka.

Materiały – srebro 925, szmaragd, tkaninowy rzemień

Technika – tradycyjne jubilerstwo,

Waga srebra – 50.00 g

Czas pracy – ok. 28 h

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem, smok orientalny

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem, smok orientalny

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem, smok orientalny

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem, smok orientalny

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg, szmaragd, biżuteria ze szmaragdem

naszyjnik smok, smok chiński, smok ze srebra, naszyjnik ze smokiem, dragon necklace, Chinese dragon, proces twórczy, etapy tworzenia biżuterii, biżuteria artystyczna, biżuteria autorska, orientalny naszyjnik, naszyjnik ze szmaragdem, sztuk kilka, blog o biżuterii, marta norenberg

Chinka ze mnie marna, ale chociaż smokowi nie można odmówić orientalnego sznytu, prawda?
Pozdrawiam ciepło
Marta 🙂

Udostępnij:

Pracownia:

Ściany przystrojone półkami, które uginają się pod ciężarem pudełeczek i koszyczków, a w nich bajecznie kolorowe kamienie swym blaskiem nęcą duszę i przyciągają wzrok. Wszelakie narzędzia, których zastosowanie pozostaje tajemnicą, walcarka, fajnagiel, skamoleks... Przestrzeń wypełniona pomysłami, gdzie w klimacie tworzenia trwa artystyczna burza szarych komórek :)

Czytaj więcej

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję