fbpx

Newsletter


g -

Blog

10.03.2017::Etapy tworzenia

Biżuteria inspirowana Japonią, czyli jak zostałam „Bijin”

Może to trochę za dużo powiedziane w tym tytule, szczególnie gdy dowiesz się co oznacza „Bijin”, ale to tajemnicze pojęcie rozwinę za momencik. Nareszcie nadszedł czas, aby zawitała u mnie biżuteria inspirowana Japonią, musiało minąć trochę dni nim podjęłam ten temat. Choć w zasadzie naszyjnik Sekrety Orientu był pierwszą reminiscencją z podróży, taką stworzoną jeszcze na gorąco.

Wróćmy jednak do teraźniejszości! W tym wpisie miałam pokazać Ci aż trzy prace, żeby się nie rozwlekać na kilka wpisów, nie tracić Twojego i mojego czasu, i w ogóle i w szczególe… No dobra od razu się przyznam, że to nie wyjdzie, nie ma na mnie mocnych! Minimalistka ze mnie żadna!!! Zarówno w słowach, jak i w twórczości, nawet moja najbardziej minimalistyczna kolekcja – ARTEA, pełna jest płynnych linii i dekoracyjnych splotów. Zatem, zamiast trzech będzie tu jedna praca i już!

BIJIN – PIĘKNA PANI

Zagadka słowna już rozwiązana, w słowie Bijin Japończycy zawarli kobiece piękno. Często określali nim postacie kobiet ujęte na drzeworytach i bynajmniej nie mające nic wspólnego z gejszami, a tym bardziej z kurtyzanami. Również w sztuce tworzenia lalek występuje postać elegancko ubranej pani o pięknej, aksamitno – białej skórze.

Muszę Ci kiedyś pokazać, jakie cudowne lalki udało mi się przywieźć z mojej podróży. Niestety w tym wpisie zabraknie dla nich miejsca, bo już w kosteczkach czuję, że przed Tobą nie jedno zdanie i wiele zdjęć. Na początek „podwójna Bijin”, czyli ja i moja interpretacja sztuki drzeworytniczej w formie naszyjnika. Wreszcie na coś przydała się moja jasna cera!

biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace

Strój, który mam na sobie również przywiozłam w ramach pamiątek, przyznam Ci się, że w przedpokoju mam całą gablotkę pełną suwenirów. Tkaniny, kimona, wachlarze, lalki… ach lubię sobie czasem na nią zerknąć. Tymczasem do sesji wyjęłam z niej czarne kimono – „montsuki” o lekkim prążkowanym deseniu. Ozdabiają je jedynie białe herby z kwiatem wiśni oraz ten obłędny pas obi o jasnoczerwonym odcieniu i srebrzystych kwiatach.

Oczywiście mój strój jest mocno przekłamany, ponieważ na kimono składa się wiele różnokolorowych warstw, które wraz z dodatkami potrafią ważyć razem nawet 20 kg! Jednak w tym przypadku najbardziej chyba nie pasuje kolorowy pas, gdyż czarne kimona często noszono z obi o tym samym kolorze. Był to zestaw pogrzebowy, wedle niektórych źródeł również ślubny lub po prostu ceremonialny, muszę jeszcze zgłębić ten temat. Jednak jest to jedynie stylizacja, a jednolity kolor tkaniny idealnie uwydatniał naszyjnik, o którym miała być  tu mowa, a ja już odpłynęłam na przestworza oceanu, zatem czas wracać do brzegu!

BIŻUTERIA INSPIROWANA JAPONIĄ

Dodatkową motywacją do rozpoczęcia prac nad biżuterią stała się inspiracja do konkursu Kalendarz Royal Stone 2018, w tym roku podróżujemy po różnych krajach świata i właśnie zaczęliśmy od Japonii. Rzecz jasna tematyka bardzo mnie ucieszyła, miałam jednak problem z podjęciem decyzji, co wykonać?! Po głowie hulały szalone wizje, tysiące pomysłów na minutę, tak wiele myśli, a tak niewiele czasu. Ostatecznie zdecydowałam się wykonać aż trzy prace (maksimum, jakie można zgłosić do konkursu), jak nigdy dotąd. Rozumie się, że inne również możesz obejrzeć w drugim wpisie – JAPOŃSKA OPOWIEŚĆ, ten poświęcam naszyjnikowi, któremu przeznaczyłam najwięcej pracy i inwencji.

biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace, etapy powstawania naszyjnika

PORCELANOWA JAPONKA

Japońskie drzeworyty z przedstawieniami kobiet zawładnęły mą wyobraźnią, widziałam kilka w muzeum w Tokyo i tak zapadły mi w pamięć, że postanowiłam uczynić je głównym motywem naszyjnika. Co ciekawe w tym roku w naszych rodzimych muzeach jest mnogość sztuki japońskiej, od warszawskiej wystawy drzeworytów ukiyo-e („obrazy przepływającego świata”), po bardzo kobiece ujęcia, które pysznią się w Krakowie.

Na początek wykonałam szkic, moja bohaterka powstała na bazie kilku drzeworytów z epoki Edo (1603-1868 r.), zdecydowałam się wykonać ją z porcelany, aby uzyskać efekt jak najbielszej cery. Tak przy okazji, japońskie laleczki nie mają twarzy wykonanych z porcelany, a z drewna pokrytego „gofunem” (pasta wykonana z rozgniecionych muszli ostryg i kleju odzwierzęcego), która przez kultury zachodnie bywa mylona z tą szlachetną masą. Takową pastę nakładano cienko na drewno i polerowano, dla uzyskania gładkiego, lekko połyskliwego lica. Ja jednak nie dysponuję zdolnościami rzeźbienia w drewnie, a tym bardziej wiedzą praktyczną o gofunie, zatem padło na porcelanę 🙂

biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace, etapy powstawania naszyjnika

MISTERNA FRYZURA

Włosy muszą być czarne, bez dwóch zdań! Jak powiedziałam tak zrobiłam i przy pomocy szpilki i lakierów utwardzanych promieniami UV nadałam mojej Bijin czerń włosów, które dodatkowo utrwaliłam żywicą. Ostatecznie musiałam zrezygnować z wykonania misternych ozdób, które Japonki nosiły wpięte w skomplikowane, wręcz rzeźbiarskie fryzury. W jednym z antykwariatów udało mi się nawet nabyć grzebyczek wpinany w przednią część włosów, przyznam że bardzo mnie fascynuje, jak te konstrukcje się trzymały?

Same fryzury, to już temat rzeka. Ich kształt i ułożenie zależało od statusu społecznego „właścicielki” i funkcji danej osoby, zmieniały się w każdej epoce. Za dodatki służyły wszelkiego rodzaju grzebienie i wsuwki, czasem proste w formie, innym razem zdobione kwiatami i wachlarzami. Japońskie damy ozdoby dobierały względem pór roku lub miesiąca, czyli nie było to takie „widzi mi się” 🙂 Aaaa i co ważne, wykonanie takiej fryzury nie było łatwe, a na pewno czasochłonne, dlatego Japonki śpiąc podpierały głowy na podestach, co by im się nic nie popsuło. Pamiętam, że już w jakiejś kulturze widziałam takowe podpórki, ale pamięć zawodzi i muszę przeszperać odmęty myśli, by się do nich dogrzebać… może kiedyś się uda.

biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace, etapy powstawania naszyjnika

ELEGANCKIE KIMONO

Czy widziałaś kiedyś, tak po prostu na ulicy kogoś w ubiorze ludowym? Łowickie pasiaki hasające po centrum stolicy, czy strój śląski w pobliskim sklepiku? Zazwyczaj takie kwiatki u nas zdarzają się tylko od święta, ale nie w Japonii, tam tradycyjny ubiór jest nadal noszony. Nie mówię tu rzecz jasna o turystach, którzy co krok mogą wypożyczyć kimono i japonki, a potem sobie tak dreptać po mieście (od razu widać, że te kimona są jakieś takie pstrokate i mniej interesujące). Szczególnie starsze kobiety, tak najzwyczajniej w świecie ubierają się w kimono i jadą metrem załatwiać codzienne sprawunki. Pięknie to wygląda! 👘 👘 👘

Moja Japoneczka zyskała kimono w zimowych odcieniach. Skrawki tej tkaniny udało mi się nabyć w sklepie, gdzie tradycyjne stroje przerabia się na nowoczesne ubrania. Połączenie idealne dla Japonii – tradycja i nowoczesność w jednym, bo choć jest to jeden z najlepiej rozwiniętych krajów, to nadal mocno trzyma się historii i zwyczajów swoich przodków.

biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace, etapy powstawania naszyjnika

TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ

Żebym ja wzięła igłę i nitkę, i to nylonową! przezroczystą! piekielnie się plączącą! do rąk, to naprawdę muszę mieć motywację… i determinację 😀 Jednak bez dobrze skrojonego kimona ani rusz, urzekły mnie te błękity i srebrzystości połączone ze złotem i bielą… czemu ja więcej tych tkanin nie przywiozłam, czemu???!!! W tle postanowiłam umieścić krąg przywodzący na myśl słońce, tak istotne dla mieszkańców Japonii. Nie mogło także zabraknąć kwiatów wiśni, ale tylko pięciopłatkowych! Liczba 5 jest jedną z kilku, które uznawane są przez Japończyków za szczęśliwe, przeto musiałam wykorzystać ten motyw. W ten sposób dochodzimy do 52 kwiatków!

biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace, etapy powstawania naszyjnika

KWIATY WIŚNI

Nie wiem co mnie napadło, ale pewnego ranka siadłam i zaczęłam wycinać jeden po drugim, płatek za płatkiem, coraz mniejsze kwiatuszki… raz, dwa, trzy, cztery, pięć i kolejny, kolejny… Cięłam tak ponad dwie godziny, a potem prawie kolejne dwie szlifowałam te maleństwa. Po pomiarze wyszło, że najmniejszy kwiatek ma 3,9 mm, a największy 7.0 mm i to jeszcze przed kształtowaniem. Fidzio w skupieniu nadzorował moje prace, a tak naprawdę większość czasu spał na moim szkicowniku, jakoś upodobał sobie te kartki za najlepsze miejsce do drzemki.

Jeszcze tylko kilka ukwieconych gałązek i mogłam wziąć się za łączenie elementów. Troszkę się obawiałam, że po lutowaniu porcelanowy element nie zmieści się w wyznaczonym polu (szyja Japonki ukrywa się częściowo pod srebrnym kimonem, a włosy otacza delikatna carga). Ostatecznie się udało ufff… na koniec dodałam akcent kolorystyczny w postaci drobnego, czerwonego koralu. Zakupiłam go już ponad pół roku temu z myślą o Sekretach Orientu, ale oczywiście nie doczytałam wymiarów. Jakie było moje zdziwienie, gdy w paczuszce od Skarbów Natury przyszły te drobniutkie koraliki. Jak widać doczekały się swojego projektu i myślę, że dobrze im z moją Bijin!

biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace, etapy powstawania naszyjnika

biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace, etapy powstawania naszyjnika

METRYKA, CHOĆ NIE WIEKU

Przyjemnie mi się pracowało przy tym projekcie, chyba sama byłam ciekawa, jaki będzie ostateczny efekt, a może to dzięki wspomnieniom z wyjazdu? Niezależnie od przyczyn już wiem, że nie będzie to jedyna japońska dama w mojej twórczości. Kilka już pojawiło się w szkicowniku, a jedna nawet szczyci się swoją porcelanową buźką.

Materiały: srebro 925. tkanina z prawdziwego kimona, lakier i żywica UV, koral, porcelana

Techniki: tradycyjne techniki jubilerskie, rzeźbienie

Waga srebra: ok. 65.0 g

Czas wykonania: ok. 32 h

biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace, etapy powstawania naszyjnika

biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace, etapy powstawania naszyjnika biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace, etapy powstawania naszyjnika biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace, etapy powstawania naszyjnika biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace, etapy powstawania naszyjnika

biżuteria inspirowana Japonią, japonka naszyjnik, naszyjnik z Japonką, japanese jewelry, kwiaty wiśni, odważny orientalny naszyjnik, naszyjnik z porcelaną, tkanina z japonii, japanese necklace, etapy powstawania naszyjnika

Na tym ostatnim zdjęciu naszyjnik położyłam na drugim kimonie, które udało mi się przywieźć. Gdybym tylko mogła pokazać Ci, jakże piękna to tkanina! Srebrzysto – niebieska z drobnym deseniem i powtarzającym się motywem wachlarza, japońskich torebek i chmur.

Ciekawi mnie, co Tobie kojarzy się z Japonią?
Pozdrawiam ciepło
Marta

Udostępnij:

Pracownia:

Ściany przystrojone półkami, które uginają się pod ciężarem pudełeczek i koszyczków, a w nich bajecznie kolorowe kamienie swym blaskiem nęcą duszę i przyciągają wzrok. Wszelakie narzędzia, których zastosowanie pozostaje tajemnicą, walcarka, fajnagiel, skamoleks... Przestrzeń wypełniona pomysłami, gdzie w klimacie tworzenia trwa artystyczna burza szarych komórek :)

Czytaj więcej

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Akceptuję