Za mym oknem szaleje ulewa… daleko jej do śnieżnej zamieci, jakiej spodziewałabym się w grudniu. Może dlatego Święta w mej pamięci odpłynęły w siną dal, choć dopiero co się zakończyły. Wśród cudowności, które skryły się pod mą choinką odnalazłam także biżuterię ( moja kolekcja precjozów od innych twórców stopniowo się rozrasta :)). Pomyślałam sobie, że może i Tobie dobra dusza pozostawiła pośród igliwia jakieś srebrne cacuszko i teraz masz dylemat, jak się nim zająć, by nie straciło swego blasku? Z tej przyczyny przygotowałam dla Ciebie – ANTYPORADNIK, czyli 10 porad, jak NIE dbać o srebrną biżuterię?

ANTYPORADNIK PIELĘGNACJI BIŻUTERII

Prawie na każdy temat istnieją jakieś mity, często powtarzane metody, które rzekomo działają. Także w świecie dbania o biżuterię zdarzają się takowe ciekawostki. Zapewne do tej pory spotkałaś się z wieloma poradnikami poruszającymi temat dbania o biżuterię, jednak dziś postanowiłam podzielić się z Tobą taką przewrotną listą, która ma za zadanie uchronić Twoją biżuterię przed niecnymi praktykami, a Tobie zaoszczędzić nerwów!

1. NIE UFAJ PAŚCIE DO ZĘBÓW!

Nie raz spotkałam się z opinią, aby srebro, które ściemniało potraktować szczoteczką do zębów i pastą. Zasadniczo sama rada jest dobra, ale… czy uwzględnia całe zróżnicowanie past obecnie dostępnych na rynku? Jeśli musisz przeczyścić pierścionek po babci albo drobną biżuterię, to śmiało skorzystaj z tej rady. Natomiast, gdy Twój klejnot posiada wypolerowaną na połysk powierzchnię metalu, to radzę Ci ostrożność. Pasty z granulkami mogą porysować gładkie lico srebra.

2. NIBY TO SPECJALISTYCZNY PŁYN DO CZYSZCZENIA SREBRA, ALE…

…coś poszło nie tak. Na srebrze pojawiły się plamy, a kamienie straciły kolor lub uszkodziła się ich powierzchnia. Miałaś kiedyś taką sytuację? Płyny dostępne w sprzedaży najlepiej nadają się do drobnych, srebrnych przedmiotów, które nie posiadają kamieni. Roztwór środka czyszczącego może uszkodzić strukturę kamieni organicznych, np. pereł czy bursztynu, a farbowane egzemplarze najprawdopodobniej puszczą kolor. Jeśli Twoja biżuteria została pokryta oksydą (lico zostało przyciemnione na stalowo – szary odcień), to kontakt z substancją czyszczącą może spowodować jej odbarwienia.

3. WYSTRZEGAJ SIĘ PAPIEROWYCH CHUSTECZEK I SZORSTKICH TKANIN!

Tak, jak optycy alarmują, aby szkieł okularów nie czyścić  byle jaką szmatką lub papierową chusteczką, tak i delikatną biżuterię najlepiej przecierać ściereczką przeznaczoną do tych celów. Co prawda tutaj też mam dla Ciebie małe ostrzeżenie, niektóre chusteczki są nasączone substancją (czasem w formie proszku), która duże, gładko wypolerowane powierzchnie może lekko porysować (pozostawi satynowy efekt zamiast pierwotnego błysku). Za to będą one idealne do wypielęgnowania starszej biżuterii, która odleżała swoje w szkatułce i ściemniała. Najważniejsza jest regularność, biżuteria cyklicznie przecierana zachowa swój blask na dłużej, nawet jeśli zamiast profesjonalnej chusteczki zastosujesz miękką, najlepiej jasną tkaninę.

pielęgnacja biżuterii ze srebra, pielęgnacja biżuterii, dbanie o biżuterię ze srebra, środki do pielęgnacji srebra

4. UWAŻAJ NA GORĄCE KLIMATY!

Morza szum, ptaków śpiew i gorące promienie słoneczne skąpane w słonej wodzie. Brrrr… szczególnie dwóch ostatnich czynników biżuteria bardzo nie lubi. Wilgoć w każdej postaci jest jej wrogiem, a już pełne zanurzenie… o zgrozo!!! Tak samo słońce może zaszkodzić Twoim precjozom, farbowane kamienie zaczną blaknąć, a niektóre, jak np. bursztyn może zacząć się nadtapiać. Dlatego nigdy nie zostawiaj biżuterii na nasłonecznionych miejscach oraz tam, gdzie panuje duża wilgotność.

5. CHANEL No.5

Kochasz zapach perfum i nie wyobrażasz sobie wyruszenia z domu bez ich użycia? Pamiętaj tylko o umiarze… 😛 oraz o tym, że perfumy powinny być dla Ciebie przedostatnim krokiem w szykowaniu się do wyjścia. Natomiast zaszczytną kropkę nad „i” niech stawia biżuteria, wtedy jej piękno będzie trwało dłużej, gdyż ulubiony perfum nie uszkodzi już powierzchni srebra i nie wpłynie na barwę kamieni.

6. ZDRADLIWA SZKATUŁKA

Szkatułki, puzdereczka, torebeczki… jest wiele możliwości przechowywania biżuterii. Powiedz moja droga, czy posiadasz w swych zbiorach drewniane pudełeczko, w którym aż skrzy się od klejnotów? A czy wiedziałaś, że drewno potrafi być nasączone związkami siarki, które przyczyniają się do ciemnienia srebra? Niestety tak, to już jest, dlatego najlepszym (choć może mało estetycznym) sposobem jest przechowywanie każdego egzemplarza w zamykanej strunowej torebce, a dopiero potem w szkatułce, skórzanym woreczku lub metalowym pojemniku 🙂

7. DUŻO MYCIA PO ŚWIĘTACH…

Wiesz, jak to mówią: trzy dni gotowania, 30 minut jedzenia i kolejne 3 dni mycia garów. Grudniowe święta, to chyba jedne z najbardziej „jedzeniowych”, więc naczyń do mycia pozostaje co niemiara. Pamiętaj jednak, że twoje pierścionki i bransoletki nie potrzebują tak intensywnej kąpieli, a kontakt z detergentami może bardzo zaszkodzić srebru i kamieniom.

pielęgnacja biżuterii ze srebra, pielęgnacja biżuterii, dbanie o biżuterię ze srebra, środki do pielęgnacji srebra

8. SAMONAPRAWY – SAMOUSZKODZENIA

Odgięło się kółeczko i sama je dogięłaś? Nie ma problemu! Kupiłaś kolczyki z biglami, które od czasu do czasu wypadają i sama zaczęłaś doginać drucik… uważaj, bo może się złamać! Czasami lepiej poradzić się twórcy lub poprosić go o przerobienie lub naprawienie biżuterii. Najlepiej jeśli z problemem zgłosisz się do osoby, która wykonała dany przedmiot, ona najlepiej powinna wiedzieć, jakich użyła materiałów i kolejności w tworzeniu, to bardzo ułatwi dalsze prace.

9. GROŹBA EKSPONOWANIA

Gdy byłam mała, tuż po wygrzebaniu się spod choinki lubiłam rozłożyć wszystkie otrzymane prezenty i się im przyglądać. Czasami i w dorosłym życiu tak czynię, lubię wyeksponować niektóre przedmioty, by na co dzień cieszyć nimi oczy. Czasem chciałaby się zrobić tak z biżuterią, lecz nie jest to dla niej wskazane. W powietrzu znajdują się związki siarki przyspieszające żółknięcie, a potem ciemnienie srebra, tworząc na jego powierzchni siarczki srebra. Im biżuteria dłużej przebywa poza szczelnie zamkniętym opakowaniem, tym szybciej się starzeje. Nie znaczy to, że nie powinnaś często nosić swoich cudeniek, wręcz przeciwnie, nosząc je jednocześnie automatycznie polerujesz każdy detal.

10. W GRUPIE RAŹNIEJ

.. i niebezpieczniej. Splątane lub pozrywane łańcuszki, porysowane srebro i kamienie, to tylko niektóre skutki wrzucenia biżuterii w jedno miejsce. Zdarzyło Ci się kiedyś rozplątywać łańcuszkowy węzeł gordyjski? Nic przyjemnego, prawda? Dlatego zaopatrz się w woreczki strunowe, każdą sztukę zapakuj oddzielnie, a potem umieść w ulubionej szkatułce. Przy okazji zaoszczędzi Ci to wiele czasu w poszukiwaniu ulubionego drobiazgu.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak pielęgnować biżuterię?

Pozdrawiam ciepło!
Marta